ZLEĆ ZADANIA NIEZAWODNYM POMOCNIKOM.

Systemy wspomagające kierowcę BMW ConnectedDrive w BMW X4.

Pewna siebie prezencja to żadna trudność, jeśli można polegać na odpowiednim wsparciu. Systemy wspomagające kierowcę w BMW X4 gwarantują komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Najlepszym przykładem jest pełnokolorowy wyświetlacz BMW Head Up, który wyświetla wszystkie informacje istotne podczas jazdy w bezpośrednim polu widzenia kierowcy, umożliwiając mu skupienie się na tym, co najważniejsze – radości z jazdy.

WYŚWIETLACZ BMW HEAD UP.

WYŚWIETLACZ BMW HEAD UP.

Wszystko w polu widzenia.

Pełnokolorowy wyświetlacz BMW Head Up pokazuje wszystkie informacje istotne dla jazdy bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, aby mógł w pełni skoncentrować się na prowadzeniu. Dane widoczne na wyświetlaczu obejmują między innymi aktualną prędkość oraz – w zależności od sprzętu – wskazówki nawigacyjne, informacje o ograniczeniach prędkości i zakazie wyprzedzania oraz listy numerów telefonów i opcje rozrywki wraz z danymi i ostrzeżeniami z różnych systemów wspomagających kierowcę. Ikony wyświetlane są na szybie przedniej w wyjątkowo wysokiej rozdzielczości i w pełnym kolorze. Projekcja sprawia wrażenie, że obraz znajduje się ok. 2,3 m przed pojazdem. Takie rozwiązanie – wraz z optymalnym pozycjonowaniem – umożliwia szybki i wygodny odczyt informacji przy minimalnym rozproszeniu uwagi. Stopień jasności obrazu automatycznie dopasowuje się do warunków otoczenia. Przewidziano dzienny i nocny tryb wyświetlania. Regulowana jest też wysokość wyświetlanego obrazu. Kierowca może także wybierać dodatkowe informacje, które mają być wyświetlane poza aktualną prędkością i ostrzeżeniami z systemów wspomagających kierowcę.

  

SYSTEM ASYSTUJĄCY KIEROWCY.

System asystujący kierowcy obejmuje wykorzystujące kamery systemy ostrzegania: przed zjechaniem z pasa ruchu i przed kolizją oraz wykrywania pieszych z miejską funkcją hamowania.

System ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu wykrywa oznaczenia pasów i ostrzega kierowcę wibracjami w kierownicy o ryzyku niezamierzonego opuszczenia pasa przy prędkości powyżej ok. 70 k/h. Ostrzeżenie nie pojawia się, jeżeli zmiana pasa ruchu jest zamierzona (tj. włączony jest kierunkowskaz).

Podczas gdy system ostrzegania przed kolizją z miejską funkcją hamowania wykrywa pojazdy, system wykrywania pieszych z miejską funkcją hamowania reaguje na osoby. W przypadku ryzyka zderzenia system ostrzegania przed kolizją inicjuje dwustopniowe ostrzeżenie – najpierw zapala się odpowiedni symbol w zestawie wskaźników, a następnie rozlega alarm dźwiękowy. Funkcja wykrywania pieszych działa przy prędkościach od 10 do 60 km/h, emitując pojedyncze ostrzeżenie w razie wysokiego poziomu zagrożenia. Wraz z sygnalizowaniem ryzyka kolizji system wprowadza hamulce w stan gotowości, aby skrócić ich czas reakcji. W razie nagłej niebezpiecznej sytuacji system uruchamia hamulce. Działanie funkcji może być ograniczone po zmroku i podczas zamglenia.

  • System asystujący kierowcy plus

    System asystujący kierowcy plus (dostępny wyłącznie z automatyczną skrzynią Steptronic) obejmuje nie tylko system ostrzegania przed kolizjąi ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu, ale także aktywny regulator prędkości z funkcją Stop&Go. System jest ułatwieniem podczas poruszania się na autostradach – zarówno w nagłych, jak i typowych sytuacjach drogowych. Ta opcja jest dostępna wyłącznie w połączeniu z systemem nawigacyjnym Business lub systemem nawigacyjnym Professional.

    System ostrzegania przed kolizją reaguje kilkuetapowo. W zależności od tego, czy poprzedzający pojazd gwałtownie hamuje, czy też wykryty zostanie obiekt nieporuszający się, reakcje systemu wahają się od sygnału wizualnego poprzez aktywne hamowanie aż do całkowitego zatrzymania. System ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu niezwłocznie informuje kierowcę wibracjami w kierownicy o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu.

    Aktywny regulator prędkości utrzymuje stałą zadaną prędkość w przedziale od 30 km/h do 210 km/h lub automatycznie dostosowuje prędkość do poprzedzających samochodów, jeżeli aktywna jest kontrola odstępu. Funkcja Stop&Go kontroluje prędkość aż do całkowitego zatrzymania, a następnie bez problemu ponownie przyspiesza po naciśnięciu pedału gazu, np. w gęstym ruchu ulicznym.

System nawigacyjny Professional z kontrolerem iDrive Touch.

System nawigacyjny Professional wyróżnia się zarówno stylistyką, jak i wyjątkowo szerokim zakresem funkcji. Jest to prosty w obsłudze system nawigacyjny, doskonale zintegrowany z BMW, obejmujący koncepcję iDrive i kontroler dotykowy iDrive.

W skład systemu wchodzi zestaw bezprzewodowy ze złączem USB i sterowaniem głosowym, radio BMW Professional z napędem DVD oraz 20 GB pamięci do przechowywania plików audio. System ułatwia również obsługę funkcji komunikatów drogowych podawanych w czasie rzeczywistym (RTTI). Wbudowany kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 8,8" z funkcją dzielenia ekranu (na ekran główny i pomocniczy) został zaprojektowany pod kątem optymalnej czytelności i przejrzystości.

System nawigacyjny Professional.

  • Kontroler dotykowy iDrive

    Kontroler dotykowy iDrive z przyciskami bezpośredniej obsługi menu, ośmioma przyciskami przypisanymi do ulubionych funkcji i sterowaniem głosowym gwarantuje intuicyjną obsługę, umożliwiając wprowadzanie adresów pismem odręcznym na dotykowej powierzchni. Dzięki trójwymiarowemu widokowi mapy wykorzystującemu zdjęcia satelitarne jako tło – oraz fotorealistycznym obrazom wybranych miejsc – nawigacja jest wizualnie ekscytującym doświadczeniem. Aktualizacje mapy są dostępne w punktach dealerskich BMW przez trzy lata bez opłat licencyjnych. W ramach usług BMW ConnectedDrive w niektórych krajach europejskich system automatycznie aktualizuje mapy 3-4 razy w ciągu roku.

BMW SELECTIVE BEAM.

Nocne podróże z BMW Selective Beam będą dla Ciebie jeszcze przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
Ponieważ to wyposażenie zapewnia doskonałą widoczność po zmroku, nie oślepiając przy tym innych kierowców. BMW Selective Beam rozpoznaje innych uczestników ruchu i precyzyjnie omija ich światłem. Ponad 400-metrowy zasięg oświetlenia umożliwia wczesne rozpoznanie niebezpieczeństw i zapewnia lepsze trzymanie się toru jazdy.

SURROUND VIEW.

Surround View to układ, który za pośrednictwem kamer w lusterkach zewnętrznych, szerokokątnej kamery przedniej i kamery cofania umożliwia kąt widzenia 360° wokół samochodu. Wspiera kierowcę przy parkowaniu i manewrach na ciasnej przestrzeni oraz przy poruszaniu się w miejscach o słabej widoczności.
Układ Surround View obejmuje kamerę cofania, Top View oraz Side View. Top View pokazuje strefę drzwi i obszar po bokach pojazdu, umożliwiając komfortowe manewrowanie. Szerokokątna kamera Side View umieszczona w atrapie chłodnicy oraz kamera cofania zapewnia panoramiczny widok sytuacji przed i za pojazdem. Ostrzeganie przed pojazdami nadjeżdżającymi z boku ostrzega najpierw za pomocą żółtych słupków widocznych po bokach ekranu oraz żółtego trójkąta ostrzegawczego. Od prędkości 15 km/h funkcja Side View wyłącza się automatycznie. Można przy tym wybierać pomiędzy trzema możliwościami, kamerą cofania, Top View i Panorama Side View, i aktywować je odpowiednio do potrzeb. Układ włącza się po wybraniu pozycji „R” dźwigni biegów lub przy innych konfigurowanych punktach aktywacji. Wskazania widoczne są na monitorze pokładowym.

INTELIGENTNY ASYSTENT GŁOSOWY.

Inteligentny asystent głosowy z zewnętrznym systemem rozpoznawania mowy zapewnia maksymalne wsparcie kierowcy podczas jazdy. Asystent rozpoznaje nie tylko ograniczoną liczbę poleceń, ale naturalną mowę.

Asystent obsługuje szeroką gamę wariantów indywidualnych i sytuacyjnych. Rozpoznaje też różne warianty lingwistyczne, dialekty i żargon. W znacznym stopniu ułatwia to dyktowanie SMS-ów i e-maili. Znaczną rozbudowę funkcjonalności uzyskano dzięki zewnętrznemu serwerowemu systemowi rozpoznawania mowy w ramach Connected Drive, który jest głównym elementem inteligentnego asystenta głosowego. Funkcja chmury usprawnia i przyspiesza niespecyficzne wyszukiwanie internetowe przy użyciu normalnego codziennego języka, wspomagając system nawigacyjny. Można na przykład wyszukać restauracje znajdujące się w okolicy, zadając zwykłe pytanie. Rozwiązanie chmurowe oznacza także częstsze aktualizacje. Dzięki temu niemal od razu dostępne są wszystkie innowacje, takie jak nowe oprogramowanie czy udoskonalenia w zakresie lingwistyki komputerowej.