ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ BMW

CYRKULARNOŚĆ I OCHRONA ZASOBÓW.

WPROWADZENIE

GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM MOŻE OSZCZĘDZAĆ ZASOBY.

Oszczędzanie zasobów jest jednym z naszych celów. Podobnie jak stosowanie surowców tak rozważnie, tak często i tak długo, jak to możliwe. Naszym celem jest wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Z szacunkiem dla świata i dobrymi pomysłami na wspólną przyszłość.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność zasada cyrkularności

ZASADA CYRKULARNOŚCI

60 kg

Zasada cyrkularności.

W nowych samochodach BMW Group montuje średnio 60 kg tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu – odpowiada to udziałowi sięgającemu 20%.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność recykling akumulatorów

RECYKLING AKUMULATORÓW

90%

Recykling akumulatorów.

90% materiałów akumulatora wysokonapięciowego z hybrydowych i elektrycznych samochodów BMW Group nadaje się do recyklingu.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność recykling odpadów

RECYKLING ODPADÓW

99%

Recykling odpadów.

99% odpadów powstałych w naszej globalnej produkcji 2,5 mln pojazdów w 2021 r. jest poddawanych recyklingowi (93,4%) lub odzyskowi (np. termicznemu) (5,8%).

GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM

ODKRYJ MOC CYRKULARNOŚCI.

Odpowiedzialne korzystanie zasobów odgrywa kluczową rolę w BMW Group. W ten sposób chcemy nadal korzystać z surowców zgodnie z naszymi czterema zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym:

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność BMW i Vision Circular

BMW i VISION CIRCULAR.

RE:THINK, RE:DUCE, RE:USE i RE:CYCLE. BMW i Vision Circular zostało zaprojektowane w całości zgodnie z naszymi zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Kompaktowy, w pełni elektryczny samochód przyszłości stawiający na zrównoważony rozwój i luksus oferuje fascynującą perspektywę na przyszłość.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność zrównoważone lakiery

BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONE LAKIERY SAMOCHODOWE Z BIOMASY.

W lakierniach zakładów BMW Group w Europie stosowane są lakiery matowe, które nie są produkowane z ropy naftowej, lecz z surowców odnawialnych, takich jak bioodpady. W zakładach BMW Group w Rosslyn i Lipsku stosowane są również lakiery antykorozyjne produkowane w sposób zrównoważony. Oszczędność CO2 określona w procesie certyfikowanym przez TÜV wyniesie ponad 15 tysięcy ton CO2 w okresie od 2022 do 2030 roku.

CYKL ŻYCIA AKUMULATORA

FAZY ŻYCIA OGNIWA AKUMULATOROWEGO.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność rozwój

Rozwój.

W centrum kompetencji w zakresie ogniw akumulatorowych w Monachium koncern BMW Group prowadzi badania nad idealnym składem chemicznym ogniw akumulatora litowo-jonowego. W tym celu komponenty – katoda, anoda, separator i elektrolit – poddawane są złożonemu procesowi rozwojowemu.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność zastosowanie w pojeździe

Zastosowanie w pojeździe.

Już dziś samochody elektryczne osiągają zasięg ponad 600 km na jednym ładowaniu akumulatora, a trend jest rosnący. Doświadczenie pokazuje, że pojazdy elektryczne mogą osiągać takie same przebiegi jak konwencjonalne samochody bez konieczności wymiany akumulatora wysokonapięciowego.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność drugie życie

Drugie życie.

Po intensywnym wykorzystaniu akumulatora litowo-jonowego w pojeździe, zanim trafi on do recyklingu, może być wykorzystywany jeszcze przez wiele lat, np. jako stacjonarny magazyn energii w farmach akumulatorowych.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 cyrkularność recykling

Recykling.

Surowce, z których wykonane są ogniwa akumulatorowe, mogą być poddane recyklingowi. BMW Group pracuje w Centrum Kompetencji Ogniw Akumulatorowych nad ponownym wykorzystaniem surowców wtórnych w nowych ogniwach akumulatorowych. W ten sposób zamyka się cykl życia ogniwa akumulatorowego – i może się zacząć od nowa.

Najczęściej zadawane pytania

NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE CYRKULARNOŚCI I ZASOBÓW.