Kora, Agnieszka Holland, Rafał Olbiński, Tomasz Stańko i Janusz Gajos – po raz pierwszy razem, na wielkim ekranie. Tych pięć wyjątkowych osobowości artystycznych spotkało się na planie filmu "Droga do mistrzostwa", którego pomysłodawcą i mecenasem jest marka BMW. Reżyserią filmu zajął się nominowany do Oscara Bartosz Konopka, a konsultantem artystycznym została jedna z czołowych postaci światowej kinematografii i jedna z bohaterek tej produkcji - Agnieszka Holland.

Rozwiń

ZOBACZ TRAILER FILMU "DROGA DO MISTRZOSTWA":

"DROGA DO MISTRZOSTWA PRZEWAŻNIE WIEDZIE POD GÓRĘ, A JEJ POSZUKIWANIE NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY."

- stwierdza Janusz Gajos

BMW zaprosiło do współpracy artystów, których ceni i podziwia. Mistrzowie reprezentują różne dziedziny sztuki: film, muzykę oraz sztuki wizualne. "Droga do mistrzostwa" opowiada o tym, kim są, co determinowało ich życiowe wybory i ukształtowało ich jako artystów.

Film jest próbą odpowiedzi na pytania: na czym polega fenomen wielkich postaci? Co łączy mistrzów?

Czy wspólnym mianownikiem jest nieustająca chęć rozwoju i dążenie do samodoskonalenia, czy to oni wytyczają cele innym?

 

Tworząc scenariusz Drogi do mistrzostwa Bartosz Konopka inspirował się koncepcją słynnego intelektualisty Josepha Campbella. Campbell przez lata analizował mity i wyodrębnił łączącą je cechę wspólną – bohatera. Na podstawie swoich badań stworzył koncepcję podróży bohatera, która stała się fundamentem konstrukcji scenariusza i pretekstem do poszukiwań charakterystycznych cech łączących filmowych mistrzów.

"Kora opowiada o wyjściu z ciemności, Holland o wyzwaniach, Olbiński o sprzymierzeńcach, Stańko o konfrontacjach, Gajos o intuicji."

Badając tysiące mitów z całego świata Campbell zauważył, że wszędzie opowiadamy sobie podobne historie. Bohater żyje w zwyczajnym świecie, aż do dnia kiedy zostanie wezwany do przygody. Wówczas staje w obliczu zadań, prób, szuka sprzymierzeńców. Musi pokonać kolejne przeciwności, przekroczyć swoje ograniczenia, znaleźć siłę do ostatecznej konfrontacji. By w końcu dojść do mądrości - samowiedzy.

 

Podróż bohatera dzieli się na te same etapy, bez względu na kulturę. Ponieważ każdy z zaproszonych do współpracy artystów osiągnął już pewnego rodzaju mistrzostwo, postanowiłem podzielić ich drogę na części i w ten sposób przyjrzeć się jej z bliska. Kora opowiada o wyjściu z ciemności, Holland o wyzwaniach, Olbiński o sprzymierzeńcach, Stańko o konfrontacjach, Gajos o intuicji. Ich rozdziały składają się na jedną wspólną, fascynującą, drogę mistrza. – mówi Konopka.

 

 

 

Rozwiń

BOHATEROWIE FILMU "DROGA DO MISTRZOSTWA"

Ciesząca się renomą na całym świecie reżyserka filmowa i telewizyjna oraz scenarzystka. Początki jej filmowej kariery to asystentury na planach u Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego. Jej samodzielny pełnometrażowy debiut „Aktorzy prowincjonalni” otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes i szybko zyskał miano jednego z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju. Trzykrotnie nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za filmy: „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” oraz „W ciemności”. Przyjaźniła się z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, miała swój udział w powstawaniu scenariusza filmu „Niebieski” – jednej z części słynnej, wielokrotnie nagradzanej trylogii „Trzy kolory”. Dała się również poznać jako świetna reżyserka telewizyjnych seriali dramatycznych, np. miniserialu „Dziecko Rosemary” nakręconego na podstawie słynnego filmu Romana Polańskiego. Dla telewizji reżyserowała również odcinki najgłośniejszego serialu ostatnich lat, czyli „House of Cards”, z Kevinem Spaceyem w roli głównej. W swoich filmach często skupia się na egzystencjalnej stronie życia bohaterów. Nie stroni również od poruszania tematów metafizycznych i trudnej problematyki etyczno-moralnej. Obecnie pracuje nad swoim najnowszym filmem – „Pokot”.
Rozwiń
Wybitny aktor teatralny i filmowy. Na wielkim ekranie zadebiutował jeszcze jako student łódzkiej Szkoły Filmowej, którą ukończył z wyróżnieniem. Ogromną popularność przyniosła mu główna rola w legendarnym serialu „Czterej pancerni i pies”. Współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Wojciechem Marczewskim, Filipem Bajo- nem, Kazimierzem Kutzem, Januszem Morgensternem, Krzysztofem Kieślow- skim, Janem Jakubem Kolskim czy Małgorzatą Szumowską. Stworzył wiele niezapomnianych ról w fimach, takich jak „Ucieczka z kina Wolność”, „Przesłuchanie”, „Zemsta”, „Żółty szalik”, „Jasminum”, „Body/Ciało”, które zyskały uznanie widzów i krytyków oraz zaowocowały licznymi na- grodami branżowymi. Janusz Gajos jest kilkukrotnym laureatem nagrody Złote Lwy oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orły”. W roku 2015 na Festiwalu Filmowym w Gdyni został uznany za najlepszego polskiego aktora 40-lecia. 7 marca 2016 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za osiągnięcia życia. Janusz Gajos był członkiem zespołów aktorskich m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Polskiego, Teatru Komedia, Teatru Kwadrat, Teatru Dramatycznego i Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2003 roku jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.
Rozwiń
Jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy i kompozytorów jazzowych. Kojarzony z zapierającymi dech w piersiach spontanicznymi improwizacjami. W trakcie swojej muzycznej kariery współpracował z najznamienitszymi osobowościami muzyki jazzowej, takimi jak Jan Garbarek, Jack DeJohnette, Dave Holland czy Cecil Taylor. Od nagranego w 1976 roku albumu „Balladyna” współpracował z prestiżowym niemieckim wydaw- nictwem ECM Records, które ma w swoim katalogu legendy światowe- go jazzu, m.in. Chicka Coreę, Pata Metheny’ego i Keitha Jarretta. W roku 2011 Instytut Smithsona, największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, wydał sześciopłytową kompilację „Jazz: The Smithsonian Anthology”, którą zamyka utwór Tomasza Stańki „Suspended Night Variation VIII”, co wyróżnia go tym samym jako jed- nego z niewielu Europejczyków. Charakterystyczne brzmienie trąbki Tomasza Stańki i oryginalne oraz nieoczywiste traktowanie przez niego melodyki jazzowej stanowią o jego rozpoznawalności na całym świecie.
Rozwiń
Kora – jedna z najbardziej oryginalnych artystek polskiej sceny muzycznej. Wokalistka i autorka tekstów. Charakterystyczna barwa głosu i styl wokalny stanowią wyróżnik jej złożonej osobowości artystycznej. Na scenie muzycznej zaistniała jako liderka i współtwórczyni legendy polskiej muzyki rockowej – zespołu Maanam, który stał się jednym z ważniejszych reprezentantów tego gatunku. Na swoim koncie ma 11 albumów. Przeboje, takie jak „Boskie Buenos”, „Lucciola” czy „Kocham cię, kochanie moje”, na zawsze wpisały się w historię muzyki rozrywkowej. Znana jest także z albumów i występów solowych.
Rozwiń
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy, grafików i twórców plakatu. Styl, którego charakterystycznym i zapadającym w pamięć elementem jest tło: sugestywne, błękitne niebo pełne obłoków, zyskał uznanie na całym świecie. Międzynarodowa sława tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, której czołowym reprezentantem był Olbiński, otworzyła mu drzwi do galerii na całym świecie. Jego prace można było oglądać w najbardziej renomowanych galeriach, jak choćby SoHo w Nowym Jorku. Wielokrotnie nagradzany przez ekspertów z całego świata zyskał renomę wybitnej osobowości twórczej. Dał się również poznać jako autor opowiadań – w 2007 roku ukazała się jego książka „12 opowiadań”, która poza tekstami zawierała również ilustracje autora.
Rozwiń

Pięć filmowych opowieści tworzy pewną uniwersalną całość. Nieoczywiste potraktowanie tematu wymusiło zastosowanie równie oryginalnej formy filmowej: reżyser zdecydował się na pracę na styku dokumentu i fabuły, a prawdziwe historie opowiedziane są w bajkowej i poetyckiej konwencji, w której zawiera się intrygująca symbolika.

 

Premiera filmu "Droga do mistrzostwa" odbędzie się 5 kwietnia 2016 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

 

Artystyczny efekt tej wyjątkowej współpracy widzowie będą mogli zobaczyć podczas pokazów specjalnych w dniu 24 kwietnia br. o godz. 19:00. Zapraszamy do sieci kin Cinema City w całej Polsce!

 

W ramach projektu wydany zostanie także limitowany album z niepowtarzalnymi zdjęciami autorstwa Jacka Poremby i wybranymi wypowiedziami bohaterów filmu.

Rozwiń

Patroni medialni:

Forbes, Newsweek, Uroda Życia, Viva!, Co jest Grane24, Onet, Film Web, TVN Player, ChilliZet

Rozwiń

Partnerzy projektu:

Discovery Channel, Cinema City

Rozwiń