MUZYKA KLASYCZNA I JAZZ.

  

 • Festiwal Beethovenowski w Warszawie

  BMW Group Polska od lat wspiera Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

 • BMW Jazz Club

  BMW JAZZ CLUB to elitarny cykl muzyczny, uznany przez znawców muzyki jazzowej i smooth jazzowej, który wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Polsce. Program każdego z koncertów w ramach cyklu BMW Jazz Club jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. 


  BMW JAZZ CLUB powołali na zaproszenie BMW Group Polska w roku 2006 Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Podczas pięciu tworzonych przez nich edycji wraz z Jopek wystąpili: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. A także Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin.

  Obecnie każdej edycji patronuje inna jazzowa osobistość i tak kolejno w 2011 r. – Michał Urbaniak, w 2012 r. - Terri Lyne Carrington, w 2013 r. - Dianne Reeves, w 2014 r. - Tomasz Stańko, w 2015 r. - Branford Marsalis.

  W 2016 r. odbyła się wyjątkowa seria koncertów z okazji 100-lecia BMW Group. Ive Mendes, niekwestionowana królowa smooth jazzu znana z niezwykle zmysłowego głosu, wystąpiła w Teatrze Wielkim w Warszawie podczas BMW JAZZ CLUB.

   

 • Opera dla wszystkich

  Nagrodzony projekt „Oper für alle” (Opera dla wszystkich) gromadzi co roku w Monachium ponad 20 tys. widzów, a odbywające się w jego ramach koncerty zostały okrzyknięte przez lokalne władze „prawem obywatelskim przysługującym każdemu mieszkańcowi”. Wspólna inicjatywa BMW Group i Opery Bawarskiej została doceniona za nowoczesne podejście oraz umożliwienie szerszej publiczności kontaktu z muzyką operową. Podobnie jest w Berlinie, gdzie „Staatsoper für alle” (Opera Narodowa dla wszystkich) w kooperacji z Staatsooper Unter den Linden odbywa się od 2007 roku ciesząc się niesłabnącą popularnością. Od 2007 roku trwa również projekt BMW Group i London Symphony Orchestra, dzięki któremu muzyka klasyczna w najlepszym wykonaniu zabrzmiała m.in. na Trafalgar Square.

 • BMW i jazz

  Odbiorcy muzyki jazzowej, podobnie jak klienci BMW, to osoby o wysublimowanych gustach. BMW Group wspiera koncerty i festiwale jazzowe na Słowacji, w Meksyku, Libanie, Południowej Afryce i Polsce. Od siedmiu lat jest również organizatorem konkursu BMW Welt Jazz Award, skierowanego do muzyków z całego świata. 

   

  W ostatniej, siódmej edycji konkursu udział wzięli muzycy z Izraela, Austrii, USA, Szwajcarii, Włoch, Francji i Danii. Od stycznia do marca 2015 roku, zespoły prezentowały repertuar w głównej mierze oparty na grze na gitarze. 

   

  Po sześciu koncertach, na które wstęp był wolny dla publiczności, jury ekspertów nominowało dwie grupy, które wzięły udział w wielkim koncercie finałowym. Do finału wytypowane zostały austriacka grupa Fabulous Austrian Trio i Manu Codija Trio z Francji. Nagroda w konkursie, jak co roku wyniosła 15 000 Euro, z czego 10 000 otrzymała zwycięska grupa Manu Codija Trio, a 5 – pokonany w finale. Triumfatorzy otrzymali także specjalnie zaprojektowany przez BMW Design puchar.