MUZYKA KLASYCZNA I JAZZ.

  

 • Festiwal Beethovenowski w Warszawie

  BMW Group Polska od lat wspiera Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

 • BMW Jazz Club 2017. NOWE POKOLENIA

  AGA ZARYAN, JACOB COLLIER,
  EUROPEAN JAZZ SEXTET, MŁODA POLSKA FILHARMONIA, ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ

   

  Koncertowa scena BMW JAZZ CLUB gościła wiele tuzów scen jazzowych, jak Brandford Marsalis, Tomasz Stańko czy Diane Reeves. Imprezy, będące elementem długofalowej strategii BMW w zakresie wpierania kultury, już na stałe wpisały się
  w kalendarze fanów nie tylko jazzu, ale po prostu dobrych brzmień.

   

  XII edycja projektu - BMW JAZZ CLUB: NOWE POKOLENIA - to spotkanie młodych artystów, którzy w świat muzyki wnoszą nową jakość i wyznaczają dalsze kierunki jej rozwoju. Słuchaczy czeka uczta muzyczna inspirowana brzmieniami jazzu oraz nowymi technologiami. Dyrektor artystyczną i gwiazdą wydarzenia będzie Aga Zaryan, dama jazzu, która znalazła się w panteonie gwiazd legendarnej wytwórni Blue Note Records, laureatka wielu nagród i wyróżnień muzycznych. Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. 

  Gościem specjalnym trzech z pięciu koncertów będzie tegoroczny zdobywca dwóch nagród Grammy i objawienie ostatnich lat - Jacob Collier. Multiinstrumentalista, który rozwija się pod opieką samego Quincy Jones'a, przez wielu muzyków uważany jest za młodego geniusza, następcę Prince'a.

  Artystów wspierać będzie Młoda Polska Filharmonia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz EUROPEAN JAZZ SEXTET. Za aranżacje orkiestrowe odpowiada pianista jazzowy i kompozytor -  Michał Tokaj. 

   

  Koncerty BMW JAZZ CLUB: NOWE POKOLENIA: Warszawa (3.12),
  Katowice (5.12), Gdańsk (6.12), Lublin (10.12) i Szczecin (12.12).  

 • Opera dla wszystkich

  Nagrodzony projekt „Oper für alle” (Opera dla wszystkich) gromadzi co roku w Monachium ponad 20 tys. widzów, a odbywające się w jego ramach koncerty zostały okrzyknięte przez lokalne władze „prawem obywatelskim przysługującym każdemu mieszkańcowi”. Wspólna inicjatywa BMW Group i Opery Bawarskiej została doceniona za nowoczesne podejście oraz umożliwienie szerszej publiczności kontaktu z muzyką operową. Podobnie jest w Berlinie, gdzie „Staatsoper für alle” (Opera Narodowa dla wszystkich) w kooperacji z Staatsooper Unter den Linden odbywa się od 2007 roku ciesząc się niesłabnącą popularnością. Od 2007 roku trwa również projekt BMW Group i London Symphony Orchestra, dzięki któremu muzyka klasyczna w najlepszym wykonaniu zabrzmiała m.in. na Trafalgar Square.

 • BMW i jazz

  Odbiorcy muzyki jazzowej, podobnie jak klienci BMW, to osoby o wysublimowanych gustach. BMW Group wspiera koncerty i festiwale jazzowe na Słowacji, w Meksyku, Libanie, Południowej Afryce i Polsce. Od siedmiu lat jest również organizatorem konkursu BMW Welt Jazz Award, skierowanego do muzyków z całego świata. 

   

  W ostatniej, siódmej edycji konkursu udział wzięli muzycy z Izraela, Austrii, USA, Szwajcarii, Włoch, Francji i Danii. Od stycznia do marca 2015 roku, zespoły prezentowały repertuar w głównej mierze oparty na grze na gitarze. 

   

  Po sześciu koncertach, na które wstęp był wolny dla publiczności, jury ekspertów nominowało dwie grupy, które wzięły udział w wielkim koncercie finałowym. Do finału wytypowane zostały austriacka grupa Fabulous Austrian Trio i Manu Codija Trio z Francji. Nagroda w konkursie, jak co roku wyniosła 15 000 Euro, z czego 10 000 otrzymała zwycięska grupa Manu Codija Trio, a 5 – pokonany w finale. Triumfatorzy otrzymali także specjalnie zaprojektowany przez BMW Design puchar.