Nasze narzędzie do zarządzania zgodami użytkownika na korzystanie z plików cookie jest tymczasowo offline. Z tego powodu niektóre funkcje wymagające zgody użytkownika mogą nie być dostępne.
BMW/Art/Transforms
BMW/Art/Transforms to zrealizowane przez BMW Group Polska w 2012 roku unikatowe wydarzenie artystyczne oraz program stypendialny skierowany do polskich artystów młodego pokolenia. Wspólnie z fundacją Bęc Zmiana 22 artystów zostało zaproszonych do udziału w kilkunastogodzinnym Warsztacie Twórczym. W trakcie artystycznego „maratonu” uczestnicy mieli za zadanie stworzyć, przy użyciu dowolnej techniki, oryginalny obiekt sztuki, którego podstawą była maska modelu BMW serii 3. Powstały 22 autorskie interpretacje maski, wykorzystujące różnorodne techniki i narzędzia. Nagrodę główną ufundowaną przez BMW – stypendium artystyczne w wysokości 20 000 złotych na dalszy rozwój – otrzymał Jan Lutyk za pracę „Lustro”. Prace można było oglądać na wystawie w galerii przy Mysiej 3, gdzie do tej pory wystawiona jest jedna z prac. Kolejne dwie są prezentowane w siedzibie BMW Group Polska.
Camerimage
BMW Group Polska wspiera Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage.
BMW Art Cars Collection
Autorem tej wyjątkowej inicjatywy, która z czasem przerodziła się w oryginalną kolekcję sztuki liczącą obecnie 17 eksponatów, był Hervè Poulain, kierowca rajdowy ścigający się BMW. W 1975 roku namówił amerykańskiego artystę Alexandra Caldera, by pomalował jego auto wyścigowe BMW 3,0 CSL. Kreacja Caldera miała uzyskać efekt ruchu i dynamiki. Okazało się to iskrą, która rozpaliła ideę założenia zbioru BMW Art Cars Collection.
W kolekcji BMW Art Cars oprócz dzieła Alexandra Caldera znajdują się także prace takich artystów jak: Roy Lichtenstein, Andy Warhol, David Hockney, Jenny Holzer, Jeff Koons, Frank Stella, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M.J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A.R. Penck, Esther Mahlangu, Sandro Chia oraz Olafur Eliasson.
Samochody z kolekcji Art Cars odzwierciedlają kulturowy i historyczny rozwój sztuki, designu oraz technologii.
Na co dzień BMW Art Cars są wystawiane w Muzeum BMW w Monachium, niemniej wystawa jest mobilna i można podziwiać ją w muzeach na całym świecie. BMW Art Cars docenione zostały przez wiele najważniejszych, światowych galerii i muzeów.
6 modeli BMW Art Cars zaprezentowanych zostało również w 2014 roku w Polsce, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
BMW Tate Live Performance Room
BMW Tate Live to długoterminowa współpraca BMW z Tate Modern - brytyjskim muzeum narodowym międzynarodowej sztuki nowoczesnej w Londynie. Dzięki połączeniu internetowemu projekt ten umożliwia publiczności na całym świecie uczestniczenie na żywo w performensach, seminariach czy warsztatach odbywających się w muzeum.
BMW Art Guide by Independent Collectors
„BMW Art Guide by Independent Collectors” to wydany wspólnie przez BMW oraz największą na świecie organizację zrzeszającą prywatnych kolekcjonerów, przewodnik po sztuce współczesnej. Celem publikacji, której ukazały się już trzy wydania jest udostępnienie prywatnych kolekcji sztuki współczesnej szerokiej publiczności. Dotychczas nie było porównywalnego, cyfrowego czy książkowego, kompendium międzynarodowych, prywatnych kolekcji – niektóre z nich po raz pierwszy otworzyły swoje podwoje przed miłośnikami i znawcami sztuki, dlatego publikacja okazała się ogromnym sukcesem.
W trzeciej edycji książki znajdziemy 236 kolekcji sztuki, 167 lokalizacji i 39 krajów. Polskę reprezentowały kolekcje Grażyny Kulczyk i Michała Borowika. Przewodnik można kupić poprzez sklep internetowy Hatje Cantz oraz Amazon.