Efektywne wykorzystywanie zasobów i zrównoważony rozwój miast to punkty centralne dwóch inicjatyw. W ramach projektów BMW/Urban/TRANSFORMS oraz „Miasto i Ogród” idee zrównoważonego rozwoju wdrożono na gruncie codziennego życia w aglomeracjach miejskich.
Głównym celem konkursu BMW/Urban/ TRANSFORMS było opracowanie i wdrożenie rozwiązania zapewniającego bardziej zrównoważone środowisko życia w miastach. Innowacyjne rozwiązanie miało również przynosić wymierne korzyści mieszkańcom. Nagrodę główną przyznano projektowi „Reflex”. Zwycięski projekt zakładał montaż na elewacji budynków specjalnie zaprojektowanych ekranów odbijających światło słoneczne, aby doświetlić ciemne północne i wschodnie ściany. Reflex został wdrożony pilotażowo na podwórku przy ul Szpitalnej 6 w Warszawie.
W ramach inicjatywy „Miasto i ogród” realizowanej w latach 2014-2015 r. w Warszawie zaprezentowano trend „ogrodnictwa miejskiego” stanowiący jeden z elementów zrównoważonego stylu życia. Zadaniem projektu była edukacja dzieci, jak i dorosłych w tematyce związanej z przyjaznym dla środowiska życiem w przestrzeni miejskiej. Projekt stanowił również idealną oprawę do zaprezentowania symbolu zrównoważonej mobilności, czyli całkowicie elektrycznego BMW i3. Miejski ogródek odwiedziły tysiące Warszawiaków. Specjalnie dla nich zorganizowano warsztaty, wykłady i wystawy. Dla uczniów i seniorów przygotowano cotygodniowe programy aktywizacji społecznej. Miejsce zyskało sobie również popularność wśród młodych, kreatywnych osób.