WIĘKSZY EFEKT. MNIEJ WYSIŁKU.

Inteligentne zarządzanie energią.

WIĘKSZY EFEKT. MNIEJ WYSIŁKU.

Inteligentne zarządzanie energią.

Każde BMW jest standardowo wyposażone w technologie BMW EfficientDynamics, np. funkcję automatycznego włączania i wyłączania silnika, odzysk energii hamowania oraz elektryczne wspomaganie kierownicy. Ich współdziałanie na rzecz inteligentnego zarządzania energią zapewnia już dziś zrównoważoną mobilność.

WIĘKSZY EFEKT. MNIEJ WYSIŁKU.Inteligentne zarządzanie energią.

Każde BMW jest standardowo wyposażone w technologie BMW EfficientDynamics, np. funkcję automatycznego włączania i wyłączania silnika, odzysk energii hamowania oraz elektryczne wspomaganie kierownicy. Ich współdziałanie na rzecz inteligentnego zarządzania energią zapewnia już dziś zrównoważoną mobilność.

TRYB ECO PRO.

Skoncentruj się na radości z jazdy. Wydajność jest dostępna za naciśnięciem przycisku. Tryb ECO PRO przełącznika właściwości jezdnych umożliwia nawet 20-procentową oszczędność paliwa bez konieczności podejmowania żadnych działań. Dzięki innym funkcjom można zaoszczędzić dodatkowe 5 procent. Łączna oszczędność przeliczana jest na liczbę kilometrów i wyświetlana na komputerze pokładowym jako bonusowy zasięg. Dzięki temu od razu widać, jaką odległość można pokonać dodatkowo dzięki uzyskanej oszczędności paliwa.

ODZYSK ENERGII HAMOWANIA.

Naciskasz pedał hamulca. Jednocześnie następuje wytwarzanie energii. Jest to cenna energia kinetyczna, którą można wykorzystać. Energia odzyskiwana podczas hamowania przekształcana jest w energię elektryczną. Zamiast ją marnować, można ją wykorzystywać do ładowania akumulatora. Ponieważ silnik jest w mniejszym stopniu obciążony przez ładowanie akumulatora, auto zużywa mniej paliwa i generuje mniej spalin.

ELEKTRYCZNE WSPOMAGANIE KIEROWNICY EPS.

Konwencjonalne wspomaganie układu kierowniczego jest systemem hydraulicznym. Układy hydrauliczne działają w sposób nieprzerwany – nawet wtedy, gdy kierowca nie wykonuje żadnych ruchów kierownicą. Skutkuje to jednak zużywaniem energii. Elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS) nie opiera się na hydraulice, ale na silniku elektrycznym, który działa wyłącznie podczas skręcania kierownicy. Na prostych odcinkach dróg lub przy utrzymywaniu stałego skrętu kierownicy na zakrętach wspomaganie nie ulega aktywacji, a dzięki temu nie zużywa energii. Przyczynia się to do ograniczenia zużycia paliwa – jednak bez najmniejszego uszczerbku dla typowej w BMW dynamiki jazdy.

BONUSOWY ZASIĘG.

Zoptymalizowany pod względem zużycia energii tryb ECO PRO powoduje inteligentne dopasowanie charakterystyki działania pedału gazu i skrzyni biegów oraz systemu ogrzewania i klimatyzacji. Wskazówki ECO PRO przyczyniają się do optymalizacji stylu jazdy, a funkcja bonusowego zasięgu informuje, ile dodatkowych kilometrów zyskano dzięki oszczędnej jeździe w trybie ECO PRO.

ENERGOOSZCZĘDNE TECHNOLOGIE PODSTAWĄ WYDAJNEJ RADOŚCI Z JAZDY.

Odmienne sytuacje wymagają odmiennych działań. Energooszczędne technologie, np. wskaźnik zmiany biegów czy funkcja automatycznego włączania i wyłączania silnika, pomagają kierowcy w optymalizacji jazdy pod kątem wydajności.

 • Wskaźnik zmiany biegu

  Wybór optymalnego momentu zmiany biegu jest kluczem do wydajności. Najbardziej wydajny w danej chwili bieg jest wyznaczany na podstawie sytuacji drogowej oraz obrotów silnika i sygnalizowany na wyświetlaczu informacyjnym.

  Układ rozpoznaje też szybkie przyspieszanie i opóźnia zalecenia aż do momentu wzrostu prędkości silnika. Testy porównawcze wykazały, że pojazdy ze wskaźnikiem zmiany biegów zużywają ok. 4% mniej paliwa.

 • Funkcja Auto Start/Stop

  Skuteczne oszczędzanie paliwa: dzięki funkcji Auto Start/Stop pojazd zużywa paliwo tylko wtedy, gdy jest w ruchu. Gdy samochód zatrzymuje się na chwilę, np. na światłach czy w korku, funkcja wyłącza silnik, a dzięki temu przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa. Po naciśnięciu sprzęgła (skrzynia manualna) albo zwolnieniu hamulca (skrzynia Steptronic) silnik automatycznie włącza się w ułamku sekundy.

 • Funkcja swobodnego toczenia

  Gdy kierowca zdejmuje nogę z pedału gazu bez hamowania, funkcja swobodnego toczenia odłącza silnik od układu przeniesienia napędu (w samochodach z automatyczną skrzynią biegów). Funkcja ta jest elementem trybu ECO PRO. Samochód toczy się bez żadnego oporu silnika, który działa w trybie jałowym, zużywając minimalną ilość paliwa i niemal nie wytwarzając emisji.

 • Asystent trasy

  Asystent trasy jest jedną z funkcji wchodzących w skład trybu ECO PRO, która wspiera kierowcę w maksymalnie wydajnej jeździe. Na podstawie danych z systemu nawigacyjnego Professional asystent rozpoznaje ograniczenia prędkości, wjazdy na teren zabudowany, zakręty, ronda, skręty i wyjazdy z autostrady znajdujące się na trasie i odpowiednio wcześniej zaleca kierowcy redukcję prędkości.

Zużycie paliwa i emisja CO₂.

 • Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa i emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach BMW.