bmw efficient dynamics

WIĘKSZY EFEKT. MNIEJ WYSIŁKU.

Inteligentne zarządzanie energią.

Każde BMW jest standardowo wyposażone w technologie BMW EfficientDynamics, np. funkcję automatycznego włączania i wyłączania silnika, odzysk energii hamowania oraz elektryczne wspomaganie kierownicy. Ich współdziałanie na rzecz inteligentnego zarządzania energią zapewnia już dziś zrównoważoną mobilność.

WIĘKSZY EFEKT. MNIEJ WYSIŁKU.Inteligentne zarządzanie energią.

Każde BMW jest standardowo wyposażone w technologie BMW EfficientDynamics, np. funkcję automatycznego włączania i wyłączania silnika, odzysk energii hamowania oraz elektryczne wspomaganie kierownicy. Ich współdziałanie na rzecz inteligentnego zarządzania energią zapewnia już dziś zrównoważoną mobilność.

Rozwiń

RADOŚĆ Z JAZDY W CZTERECH WARIANTACH.

Przełącznik właściwości jezdnych z trybem ECO PRO.

Niezależnie od tego, czy na długich trasach, w ruchu stop and go, czy podczas zwykłych jazd miejskich: przełącznik właściwości jezdnych gwarantuje zróżnicowaną radość z jazdy w zależności od Twoich upodobań. Kierowca ma do wyboru cztery różne tryby COMFORT, SPORT, ADAPTIVE w połączeniu z opcjonalnym adaptacyjnym układem jezdnym i ECO PRO. Poniżej przedstawione są jeszcze bardziej szczegółowe informacje o trybie ECO PRO i jego inteligentnym pakiecie technologii, które umożliwiają kierowcom zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 25 procent.

Rozwiń
Zbliżenie przełącznika właściwości jezdnych z trybem ECO PRO w BMW X5.

Odpowiedni tryb jazdy w każdej sytuacji.

W standardowym trybie COMFORT zestrojenie elementów układu jezdnego gwarantuje wyjątkowo komfortową jazdę. Dla zapewnienia maksymalnej wydajności i komfortu tryb ten oferuje również funkcję swobodnego toczenia.

W trybach SPORT i w modelach M dodatkowo SPORT+ wszystkie elementy układu napędowego i jezdnego nastawione są na sportową jazdę. Silnik reaguje bardziej spontanicznie, skrzynia automatyczna zmienia biegi przy wyższych obrotach, a w skrzyni manualnej punkty zmiany biegów sygnalizowane są później. Samochód reaguje bardziej bezpośrednio.

Interaktywny tryb ADAPTIVE dostosowuje dynamiczną kontrolę amortyzatorów, układ kierowniczy i skrzynię Steptronic stale do sytuacji i stylu jazdy – w interakcji z nawigacją w czasie rzeczywistym.

Tryb ECO PRO to oszczędny tryb jazdy standardowego przełącznika właściwości jezdnych. Jako centralny element BMW EfficientDynamics, ECO PRO obejmuje inteligentny pakiet środków, które pozwalają kierowcy zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 25 procent.

Rozwiń
Zmieniono parametry pedału przyspieszenia i skrzyni Steptronic w trybie ECO PRO w BMW X5.

Oszczędny napęd.

W trybie ECO PRO zmienia się charakterystyka pedału gazu i skrzyni Steptronic. Bardziej płaska charakterystyka ECO pedału gazu zmniejsza stosunek ilości wtryskiwanego paliwa do kąta wychylenia pedału gazu. Równocześnie dostosowanie punktów zmiany biegów powoduje wcześniejsze włączanie wyższego biegu i rzadsze redukcje. Środki te sprzyjają spokojniejszej i bardziej oszczędnej jeździe. Mimo to przy pełnym wciśnięciu pedału gazu kierowca ma nadal do dyspozycji pełną moc i możliwość redukcji biegów.

Rozwiń
Optymalizacja sprawności funkcji komfortu, światła i klimatu w trybie ECO PRO w BMW X5.

Optymalizacja wydajności funkcji komfortu, oświetlenia i klimatyzacji.

Aby zapewnić niskie zużycie paliwa, tryb ECO PRO inteligentnie reguluje funkcje klimatyzacji i komfortu. W tym celu moc odbiorników energii, takich jak klimatyzacja czy podgrzewanie foteli, jest redukowana w sposób niemal niezauważalny. To w połączeniu z innymi środkami ECO PRO obniża zużycie paliwa nawet o 25 procent.

Rozwiń
Funkcja swobodnego toczenia z asystentem przewidywani a w trybie ECO PRO w BMW X5

Wydajne, inteligentnie sterowane swobodne toczenie.

Asystent przewidywania steruje funkcją swobodnego toczenia na podstawie zbliżających się i niewidocznych jeszcze sytuacji na drodze, zmniejszając zużycie paliwa. W tym celu system analizuje dane nawigacyjne i wykrywanie poprzedzających pojazdów i w odpowiednich sytuacjach daje sygnał do ujęcia gazu. Gdy kierowca zwolni pedał gazu, skrzynia Steptronic przełącza się na luz i samochód toczy się swobodnie. Ponieważ podczas swobodnego toczenia występuje tylko zużycie paliwa na biegu jałowym, asystent przewidywania pozwala kierowcy zaoszczędzić do pięciu procent paliwa.

Rozwiń
Wszystkie dane dotyczące zużycia w skrócie dzięki analizie danych ECO PRO w BMW X5.

Przegląd wszystkich danych.

Oprócz funkcji ECO PRO, takich jak asystent przewidywania czy zmodyfikowana charakterystyka układu napędowego, kierowcę wspierają w oszczędnym stylu jazdy wskazania i grafiki. Odpowiednie dane jezdne, takie jak średnie i chwilowe zużycie paliwa, historia zużycia paliwa, bonusowy zasięg lub odległość przejechana w trybie swobodnego toczenia w kilometrach, są wskazywane na monitorze pokładowym i zestawie wskaźników. Daje to kierowcy bezpośrednie informacje i motywuje go do efektywnej oszczędnej jazdy.

Rozwiń

TRYB ECO PRO.

Skoncentruj się na radości z jazdy. Wydajność jest dostępna za naciśnięciem przycisku. Tryb ECO PRO przełącznika właściwości jezdnych umożliwia nawet 20-procentową oszczędność paliwa bez konieczności podejmowania żadnych działań. Dzięki innym funkcjom można zaoszczędzić dodatkowe 5 procent. Łączna oszczędność przeliczana jest na liczbę kilometrów i wyświetlana na komputerze pokładowym jako bonusowy zasięg. Dzięki temu od razu widać, jaką odległość można pokonać dodatkowo dzięki uzyskanej oszczędności paliwa.

ODZYSK ENERGII HAMOWANIA.

Naciskasz pedał hamulca. Jednocześnie następuje wytwarzanie energii. Jest to cenna energia kinetyczna, którą można wykorzystać. Energia odzyskiwana podczas hamowania przekształcana jest w energię elektryczną. Zamiast ją marnować, można ją wykorzystywać do ładowania akumulatora. Ponieważ silnik jest w mniejszym stopniu obciążony przez ładowanie akumulatora, auto zużywa mniej paliwa i generuje mniej spalin.

ELEKTRYCZNE WSPOMAGANIE KIEROWNICY EPS.

Konwencjonalne wspomaganie układu kierowniczego jest systemem hydraulicznym. Układy hydrauliczne działają w sposób nieprzerwany – nawet wtedy, gdy kierowca nie wykonuje żadnych ruchów kierownicą. Skutkuje to jednak zużywaniem energii. Elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS) nie opiera się na hydraulice, ale na silniku elektrycznym, który działa wyłącznie podczas skręcania kierownicy. Na prostych odcinkach dróg lub przy utrzymywaniu stałego skrętu kierownicy na zakrętach wspomaganie nie ulega aktywacji, a dzięki temu nie zużywa energii. Przyczynia się to do ograniczenia zużycia paliwa – jednak bez najmniejszego uszczerbku dla typowej w BMW dynamiki jazdy.

BMW Efficient Dynamics, mild hybrid technology

MILD HYBRID TECHNOLOGY.

Mild-Hybrid Technology służy rekuperacji energii kinetycznej podczas hamowania i wspomaga silnik przy przyspieszaniu. Dzięki temu redukowane jest zużycie paliwa i emisja zwiększając przy tym dynamikę. Dzięki temu automatyczna funkcja Start/Stop reaguje znacznie szybciej, co zwiększa komfort jazdy.

BONUSOWY ZASIĘG.

Zoptymalizowany pod względem zużycia energii tryb ECO PRO powoduje inteligentne dopasowanie charakterystyki działania pedału gazu i skrzyni biegów oraz systemu ogrzewania i klimatyzacji. Wskazówki ECO PRO przyczyniają się do optymalizacji stylu jazdy, a funkcja bonusowego zasięgu informuje, ile dodatkowych kilometrów zyskano dzięki oszczędnej jeździe w trybie ECO PRO.

ENERGOOSZCZĘDNE TECHNOLOGIE PODSTAWĄ WYDAJNEJ RADOŚCI Z JAZDY.

Odmienne sytuacje wymagają odmiennych działań. Energooszczędne technologie, np. wskaźnik zmiany biegów czy funkcja automatycznego włączania i wyłączania silnika, pomagają kierowcy w optymalizacji jazdy pod kątem wydajności.

 • Wskaźnik zmiany biegu

  Wybór optymalnego momentu zmiany biegu jest kluczem do wydajności. Najbardziej wydajny w danej chwili bieg jest wyznaczany na podstawie sytuacji drogowej oraz obrotów silnika i sygnalizowany na wyświetlaczu informacyjnym.

  Układ rozpoznaje też szybkie przyspieszanie i opóźnia zalecenia aż do momentu wzrostu prędkości silnika. Testy porównawcze wykazały, że pojazdy ze wskaźnikiem zmiany biegów zużywają ok. 4% mniej paliwa.

 • Funkcja Auto Start/Stop

  Skuteczne oszczędzanie paliwa: dzięki funkcji Auto Start/Stop pojazd zużywa paliwo tylko wtedy, gdy jest w ruchu. Gdy samochód zatrzymuje się na chwilę, np. na światłach czy w korku, funkcja wyłącza silnik, a dzięki temu przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa. Po naciśnięciu sprzęgła (skrzynia manualna) albo zwolnieniu hamulca (skrzynia Steptronic) silnik automatycznie włącza się w ułamku sekundy.

 • Funkcja swobodnego toczenia

  Gdy kierowca zdejmuje nogę z pedału gazu bez hamowania, funkcja swobodnego toczenia odłącza silnik od układu przeniesienia napędu (w samochodach z automatyczną skrzynią biegów). Funkcja ta jest elementem trybu ECO PRO. Samochód toczy się bez żadnego oporu silnika, który działa w trybie jałowym, zużywając minimalną ilość paliwa i niemal nie wytwarzając emisji.

 • Asystent trasy

  Asystent trasy jest jedną z funkcji wchodzących w skład trybu ECO PRO, która wspiera kierowcę w maksymalnie wydajnej jeździe. Na podstawie danych z systemu nawigacyjnego Professional asystent rozpoznaje ograniczenia prędkości, wjazdy na teren zabudowany, zakręty, ronda, skręty i wyjazdy z autostrady znajdujące się na trasie i odpowiednio wcześniej zaleca kierowcy redukcję prędkości.

Zużycie paliwa i emisja CO₂.

 • Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.