Artclub evolver

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka - projekt powstaje w ramach strategii BMW Drives Culture. Wspiera on realizację nowatorskich przedsięwzięć artystycznych we współpracy z wiodącymi instytucjami kultury. Poświęcony jest w szczególności tym jej obszarom, w których na styku sztuki i technologii rodzą się nowe idee, odpowiedzi na wyzwania teraźniejszości i wizje przyszłości. BMW od dekad jest aktywnym mecenasem sztuki oraz partnerem artystek i artystów napędzanym przez przekonanie, że wyobraźnia i kreatywność są motorem rozwoju we wszystkich dziedzinach życia. 

Rozwiń

ARTYSTYCZNY WYMIAR NAUKI.

EVOLVER, immersyjne doświadczenie VR w reżyserii kolektywu Marshmallow Laser Feast, w nowej edycji BMW Art Club trafia do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Londyński kolektyw Marshmallow Laser Feast stworzył widowisko, które dzięki nowoczesnej technologii zaciera granice między nauką i sztuką, pozwalając widzom poszerzyć sposób doświadczania świata.

 

Do projektu zaproszono wybitne nazwiska – głosu do narracji użyczyła aktorka Cate Blanchett, tekst napisała uznana poetka Daisy Lafarge, jednym z producentów był legendarny reżyser Terrence Malick, nad ścieżką dźwiękową czuwał gitarzysta zespołu Radiohead, Jonny Greenwood, a wraz z nim całe przedsięwzięcie muzycznie wsparli performerka Meredith Monk, autor muzyki filmowej, Jóhann Jóhannsson, kompozytor Howard Skempton oraz twórca muzyki elektronicznej – Jon Hopkins.

 

Artystyczną płaszczyznę doświadczenia VR Marshmallow Laser Feast uzupełnił o wkład uczonych z placówek badających funkcjonowanie organizmu. EVOLVER wspierany był przez Bia-Echo Foundation. Jego założycielka, Nicole Shanahan, wraz z Jennifer Garrison z The Buck Institute for Research on Aging, jako doradczynie naukowe wykorzystały w projekcie efekty przełomowych badań prowadzonych przez Institute on Female Reproductive health. Kluczowym współpracownikiem naukowym był też Fraunhofer Institute for Digital Medicine MEVIS. Instytut dostarczył zestawy danych oraz skany ludzkiego ciała, które ustanowiły naukowy aspekt projektu.

 

Twórcy ci odegrali kluczową rolę w stworzeniu EVOLVER. Dzięki ich percepcji i wrażliwości oraz śmiałej wizji Marshmallow Laser Feast seans jest wciągającą podróżą przez mikrokosmos ludzkiego organizmu, które staje się obrazem makrokosmosu natury.

 

Całość rozpoczyna krótka medytacja. Trwając w niej, widzowie podążają za głosem Blanchett, by przygotować się do części drugiej – doświadczenia VR. Z goglami na oczach wyruszają w ponad dwudziestominutową ekspedycję w głąb ludzkiego ciała. Przewodnikiem jest nabierane w płuca powietrze. Zmierzając jego śladem przez rozgałęziony ekosystem, docierają do celu, gdzie znajduje się pojedyncza „oddychająca” komórka organizmu – żywy mikrokosmos, w którym odbija się struktura wszechświata. „Świat płynie do ciebie, a ty płyniesz do świata” – podsumowuje to doświadczenie artysta Barnaby Steel.

Trzecia część EVOLVER – epilog, to przestrzeń refleksji nad przeżytym doświadczeniem. Ma ona formę galerii, w której eksponowane są cyfrowe prace stworzone przez artystów Marshmallow Laser Feast oraz film poszerzający narrację wystawy.

 

Prezentowany w Galerii Opera EVOLVER to zaawansowane technologicznie wizjonerskie doświadczenie sensoryczne. Tegoroczna edycja dotyka kluczowego dla całego cyklu zagadnienia: w jaki sposób nowe technologie mogą poszerzać zarówno możliwości artystyczne twórców, jak i nasze rozumienie współczesnego świata oraz miejsca, które zajmuje w nim człowiek.

Rozwiń
BMW Art Club Evolver

WEŹ GŁĘBOKI ODDECH: PODRÓŻ DO WSZECHŚWIATA TWOJEGO CIAŁA.

Technologie audiowizualne, takie jak VR, mogą służyć do ucieczki od rzeczywistości i pogrążania się w sztucznych światach, oderwanych od realnych problemów. Te same technologie można jednak wykorzystać w odwrotnym celu. Nowe cyfrowe narzędzia pozwalają bowiem nie tylko oglądać, lecz także poznawać świat w sposób, który jeszcze niedawno był trudny do wyobrażenia.
Barnaby Steel z Marshmallow Laser Feast

Kurator projektu BMW Art Club, Stach Szabłowski:

 

"Twórcy MLF są w pełni świadomi, że rozwój współczesnej cywilizacji odbywa się na tle zagrożeń ekologicznych i problemów, które rodzi ekspansja ludzkości w dobie antropocenu – pierwszej epoki w dziejach świata, w której nasz gatunek zaczął wpływać na kształt planety na skalę geologiczną. [...] Przy umiejętnym, odpowiedzialnym wykorzystaniu technologia potrafi zbliżyć nas do rzeczywistości, budować i pogłębiać więzi, które nas z nią łączą.

 

Siłą nowych technologii jest możliwość tworzenia immersyjnych doświadczeń, które przeżywa się na poziomie zarówno intelektualnym, jak i emocjonalnym, a nawet cielesnym – odbiera się je wszystkimi zmysłami.
Ta filozofia stanowi również podwaliny EVOLVER."

Cate Blanchett, Coco Francini i Andrew Upton z Dirty Films:

 

"EVOLVER to powiew świeżego powietrza. Cud i rozkosz, których można doświadczyć. Ten zdumiewający zespół artystów stworzył wizjonerskie doznanie sensoryczne, które przywołuje głębokie zrozumienie rytmów ludzkiego ciała i tego, jak odbijają się one echem w otaczającej nas naturze."

Nell Whitley z Marshmallow Laser Feast:

 

"Wraz z rozwojem technologii rośnie nasza ciekawość tego, kim jesteśmy. Nasze badania nad czasem, skalą i przestrzenią mają na celu przedstawienie widzom nowych punktów widzenia. Mamy nadzieję, że w ten sposób zbudujemy silniejszy związek ze światem, w którym żyjemy i życiem, które on podtrzymuje."

Ersin Han Ersin z Marshmallow Laser Feast:

 

"W tej i innych pracach, które stworzyliśmy, poprzez doświadczenie sztuki staramy się podkreślić nasz związek z szerszymi systemami natury. Tlen uwalniany przez drzewa wpływa do naszych drzewopodobnych płuc, przechodzi od centrum serca na zewnątrz, przez fraktalne rozgałęzione tętnice, aby odżywić każdą komórkę naszego ciała. Umieszczając widzów w środku tych zagnieżdżonych ekosystemów, chcemy umożliwić im zrozumienie naszych powiązań ze światem zewnętrznym."

Światową premierę projekt EVOLVER miał w ubiegłym roku w Nowym Jorku, podczas Tribeca Film Festival. Teraz projekt trafia do Polski.

 

Wystawa, prezentowana w ramach BMW Art Club. Przyszłość to sztuka w Galerii Opera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, potrwa od 12 października do 10 grudnia 2023 r.

 

BMW jako mecenas projektu, wszystkie seanse udostępnia publiczności bezpłatnie. Tym gestem BMW wpisuje się w trend jak najszerszego rozpowszechniania kultury. 

 

Zaproszenia do pobrania na: Butik Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (teatrwielki.pl) oraz Strona główna : Teatr Wielki Opera Narodowa i w kasie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej od 12 września.

Rozwiń

BMW ART CLUB. PRZYSZŁOŚĆ TO SZTUKA

BMW od ponad 50 lat wspiera działania z zakresu kultury i sztuki, współpracując z największymi światowymi artystami. Polski oddział BMW jest partnerem m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie czy Filharmonii Szczecińskiej

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka, jest długofalowym projektem artystycznym z powodzeniem realizowanym przez BMW, artystów oraz czołowe polskie instytucje kultury. Jego misja to kreowanie innowacyjnych wydarzeń, podczas których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i refleksją nad przyszłością gwałtownie zmieniającego się pod ich wpływem świata.

 

BMW to marka wizjonerska, wychodząca śmiało w przyszłość. Wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne do produkowanych aut w każdym segmencie, a jednocześnie stara się podążać za jednostką, towarzyszy jej w emocjonalnie angażujących doświadczeniach. Projekt BMW Art Club. Przyszłość to sztuka został zainaugurowany w 2018 roku wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Teatrem Wielkim - Operą Narodową dwoma koncertami prezentującymi utwory wybitnych kompozytorów XX wieku, którym towarzyszyła instalacja wideo autorstwa Witka Orskiego. W roku 2019 drugą edycję zrealizowano we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie przez trzy wieczory podziwiano spektakl „Carmina Burana” (Mgnienie Oka). Było to połączenie pokazu wizualnego autorstwa Borisa Kudlički z utworem „Carmina Burana” Carla Orffa, w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2022 roku w Polsce zagościły dwie odsłony wystawy „Digital Grotesque III” autorstwa Michaela Hansmeyera, który zaprezentował rzeźbę AI i instalację multimedialną – w warszawskim Nowym Teatrze oraz w foyer NOSPR w Katowicach.

Rozwiń

ARTYŚCI ZAANGAŻOWANI W PROJEKT.

Marshmallow Laser Feast (Barnaby Steel, Ersin Han Ersin, Robin McNicholas)

 

To jeden z wiodących na świecie kolektywów sztuki immersyjnej, poszerzający percepcję i badający nasze związki ze światem przyrody. Artyści współpracują z instytucjami kultury (m.in. Barbican Art Center, Saatchi Gallery), teatrami (Royal Shakespeare Company) oraz festiwalami (Tribeca Film Festival). Kolektyw wykorzystuje swoją charakterystyczną estetykę w doświadczeniach VR w czasie rzeczywistym i eksploruje perspektywy niedostępne dla ludzkich zmysłów. Ich pierwszy projekt VR, „In the Eyes of the Animal”, był pokazywany na festiwalach na całym świecie. Projekt EVOLVER miał swoją premierę na Tribeca Film Festival w 2022, ostatnio pokazano go w Muzeum Wave w Seulu.

Rozwiń

Producent wykonawczy: Edward R. Pressman & Terrence Malick
Reżyseria: Marshmallow Laser Feast

Muzyka: Jon Hopkins, Jonny Greenwood, Meredith Monk, Jóhann Jóhannsson & Howard Skempton
Kurator: Stach Szabłowski

Producenci wykonawczy: Nicole Shanahan, Cate Blanchett, Coco Francini, Andrew Upton, Nell Whitley, Mike Jones, Paula Paizes, René Pinnell
Produkcja: Sam Pressman, Antoine Cayrol
Koprodukcja: Guillaume Brunet, Morgan Bouchet
Producenci liniowi: Martin Jowers, Emma Hamilton

We współpracy z: Natan Sinigaglia, James Bulley, Henrik Oppermann, Daisy Lafarge, Fraunhofer Mevis, Allen Institute for Cell Science, Jennifer Garrison, Kinda Studios
 

Organizator: BMW

Partner: Teatr Wielki – Opera Narodowa
Partner technologiczny: NVIDIA STUDIO

Patroni medialni: Vogue Polska, Chilli ZET, Label Magazine, Forbes, Forbes Women, Newsweek, Onet, Noizz

Kontakt dla mediów:
Hubert Fronczak / BMW Group Polska / hubert.fronczak@bmw.pl

Rozwiń

Wydarzenie obsługują najwydajniejsze i certyfikowane przez firmę NVIDIA komputery Morele GeForce RTX Studio, wyposażone w karty graficzne GeForce RTX 4080. Są one elementem platformy NVIDIA Studio skierowanej do artystów, projektantów, inżynierów i specjalistów, którzy potrzebują najlepszych narzędzi do pracy z obrazem, wideo czy wirtualną rzeczywistością. W skład platformy wchodzą efektywne karty graficzne, specjalistyczne oprogramowanie oraz dedykowane sterowniki Studio, zapewniające optymalną wydajność i stabilność pracy. Całość została stworzona specjalnie z myślą o profesjonalnych zastosowaniach graficznych, do których zalicza się renderowanie śledzonego promieniami obrazu w czasie rzeczywistym (ray tracing) czy też wsparcie dla technik wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Rozwiń
Patroni medialni BMW Art Club