Artclub

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka powstaje w ramach strategii BMW Drives Culture. Ideą projektu jest współpraca z wiodącymi instytucjami oraz twórcami kultury w misji kreowania innowacyjnych wydarzeń, w których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i refleksją nad przyszłością gwałtownie zmieniającego się pod ich wpływem świata.

Rozwiń

PROGRAM BMW ART CLUB 2019.

Carmina Burana (Mgnienie Oka),  sezon 2019/2020

Ostatnia edycja BMW Art Club  została zrealizowana we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Carmina Burana (Mgnienie Oka) to połączenie pokazu wizualnego autorstwa Borisa Kudlički, dyrektora artystycznego BMW Art Club, z utworem „Carmina Burana" Carla Orffa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Przedstawienia odbyły się 21 (premiera), 22 i 30 listopada 2019. Wydarzenie było repertuarową premierą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Ideą spektaklu jest znalezienie wspólnej płaszczyzny dla języka sztuki i nowych technologii, które poprzez obecność w codziennym życiu wpływają na nasz zakres doświadczeń i sposób postrzegania świata. To nietypowe podejście zaowocowało zderzeniem nowoczesności z legendarną kantatą sceniczną. W Carmina Burana (Mgnienie Oka) Boris Kudlička zestawia klasyczną już muzykę Carla Orffa z nową wizją. Uniwersalne wartości artystyczne ukazane są w niej jako pomost łączący przeszłość z nieznaną, pełną nadziei, ale i obaw rzeczywistością jutra.

 

„Carmina Burana” to zbiór pieśni odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w Bawarii. Trzynastowieczne manuskrypty były inspiracją i punktem wyjścia dla niemieckiego kompozytora, Carla Orffa, który skomponował na ich bazie wielki utwór wokalno-instrumentalny będący obecnie jednym z najpopularniejszych masowych widowisk muzycznych cytowanych często przez popkulturę.

Podczas trzech wieczorów na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpią soliści: Stanisław Kuflyuk (baryton), Joanna Moskowicz (sopran) i Kacper Szelążek (kontratenor). Śpiewakom towarzyszyć będą: Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Lorenzo Passeriniego oraz Chór Dziecięcy im. Władysława Skoraczewskiego. Dyrektorem artystycznym i autorem koncepcji kreatywnej jest Boris Kudlička.

Rozwiń
Video

Boris Kudlička, dyrektor artystyczny i autor koncepcji kreatywnej Carmina Burana (Mgnienie Oka):

Myślę o stworzeniu prostej linii pętli, będącej krótką opowieścią widzianą oczami młodego człowieka. Stanie się on naszym przewodnikiem po krainie wyobraźni. Będę szukał innowacyjności w sposobie narracji i w wykorzystaniu obrazu, żeby opowiadać historię, wykorzystując możliwości techniczne Teatru Wielkiego w oparciu o nowoczesny multimedialny język.

Stach Szabłowski, kurator BMW Art Club:

Interpretacja kantaty scenicznej dokonana przez Borisa Kudličkę ujmuje ekspresyjną muzykę w ramy dynamicznej, multimedialnej instalacji. Jej głównym bohaterem jest czas – medium przemiany łączące przeszłość ze światem, który nadejdzie. Kudlička pokazuje, że we wskrzeszonych przez Orffa głosach zapisano ludzkie emocje, pragnienia i nadzieje, które pozostają niezmienne w zmieniającej się rzeczywistości. Pędzący coraz szybciej czas porywa nas ku przyszłości. Jest to podróż w nieznane, ale przewodnikiem w tej wyprawie pozostaje kultura.

BMW ART CLUB. PRZYSZŁOŚĆ TO SZTUKA

BMW od niemal 50 lat wspiera działania z zakresu kultury i sztuki, współpracując z największymi światowymi artystami. Polski oddział BMW jest partnerem m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu czy Filharmonii Szczecińskiej. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka jest długofalowym projektem artystycznym z powodzeniem realizowanym przez BMW, artystów oraz czołowe polskie instytucje kultury. Jego misja to kreowanie innowacyjnych wydarzeń, podczas których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i refleksją nad przyszłością gwałtownie zmieniającego się pod ich wpływem świata. W 2018 roku projekt został zainaugurowany dwoma koncertami prezentującymi utwory wybitnych kompozytorów XX wieku, którym towarzyszyła instalacja wideo autorstwa Witka Orskiego.BMW to marka wizjonerska, wychodząca śmiało w przyszłość. Wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne do produkowanych aut w każdym segmencie, a jednocześnie stara się podążać za jednostką, towarzyszyć jej w emocjonalnie angażujących doświadczeniach. Dlatego BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zadaje pytanie o przyszłość człowieka w relacji ze sztuką z perspektywy nowych technologii.

Rozwiń

ARTYŚCI ZAANGAŻOWANI W PROJEKT.

Scenograf Boris Kudlička

Boris Kudlička należy do najwybitniejszych artystów sztuki scenografii tworzących obecnie w Polsce. Artysta związany jest od 1995 roku z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, ciesząc się równocześnie międzynarodowym uznaniem. Ma na koncie realizacje na najważniejszych światowych scenach, m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, Staatsoper Berlin, Los Angeles Opera i Tokyo Bunka Kaikan. Jego bliska współpraca z reżyserem Mariuszem Trelińskim zaowocowała spektaklami, które – jak “Król Roger”, “Madame Butterfly” czy “Latający Holender” – na nowo definiują estetykę współczesnej inscenizacji operowej. Kudlička jest twórcą przekraczającym granice artystycznych dyscyplin. Kreując sceniczne przestrzenie dla oper i spektakli, łączy klasyczne środki scenograficzne z elementami współczesnej architektury, sztuk wizualnych, instalacji oraz innowacyjnie wykorzystywanych multimediów. 

Rozwiń

Współorganizator: Teatr Wielki - Opera Narodowa

Partnerzy: Vogue, Label Magazine, Forbes, Newsweek, Onet, Chillizet

 

 

 

Kontakt dla mediów:

 

Piotr Partyka / Pracownia Szumu

t: 602 800 914, piotr(małpa)pracowniaszumu.pl

 

Katarzyna Gospodarek / BMW Group Polska

t: 728 873 932, katarzyna.gospodarek(małpa)bmw.pl

Rozwiń