Art Club

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka to projekt zainicjowany przez BMW we współpracy z czołowymi polskimi instytucjami kultury. W jego ramach realizowane są wydarzenia łączące muzykę, operę, balet, sztukę współczesną, architekturę czy wzornictwo oraz nowe technologie. Na kolejną odsłonę, przygotowaną przy współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, zapraszamy już w listopadzie 2019. Wkrótce więcej szczegółów.

Read more

PROGRAM BMW ART CLUB 2018.

Wydarzenie „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” odbędzie się w tym roku dwukrotnie: 27 października o godz. 19:30 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach oraz 9 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Podczas dwóch wieczorów Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagra pod batutą Alexandra Humali z towarzyszeniem światowej sławy muzyków.
Program muzyczny stanowi wybór utworów: Krzysztofa Pendereckiego (Koncert na róg i orkiestrę Winterreise, Concertino na trąbkę i orkiestrę), Witolda Lutosławskiego (Mi-parti na orkiestrę), Andrzeja Panufnika (Kołysanka) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Koncert klawesynowy op. 40, Trzy tańce na orkiestrę op. 34). Orkiestrze towarzyszyć będą soliści: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” - klawesyn, Gabor Boldoczki - trąbka, Krzysztof Tomczyk - róg.

ARTYŚCI ZAANGAŻOWANI W PROJEKT.

FOTOGRAF WITEK ORSKI.

Autorem wielokanałowej instalacji wideo jest fotograf Witek Orski.
„Moja realizacja jest próbą wejścia w dialog z odgrywanymi kompozycjami, uchwycenia możliwych punktów stycznych pomiędzy muzyką a obrazem. Dzieje się to raczej na poziomie strukturalnym, niż wrażeniowym. W tym sensie mój projekt nie ułatwia i nie uprzyjemnia odbioru koncertu, a raczej go komplikuje poprzez dodanie kolejnej, wizualnej warstwy interpretacyjnej” – o kulisach swojej pracy mówi artysta. „Poddawane cyfrowym przetworzeniom obrazy ukazują motywy zaczerpnięte z krajobrazu, który współcześnie sam jest efektem postprodukcji i retuszu.” „Praca nad projektem BMW Art Club. Przyszłość to sztuka była fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Fotografie Witka Orskiego powstawały w całej Polsce; od bałtyckich plaż, po hałdy węgla na Śląsku i Puszczę Białowieską. Natomiast wybrany przez dyrektor Joannę Wnuk-Nazarową program muzyczny przeprowadził nas przez całą historię polskiej muzyki XX wieku. Efektem spotkania muzyki, sztuki i nowych technologii jest projekt, który śmiało patrzy w przyszłość” – mówi Michał Suchora, kurator projektu wizualnego.

Read more

MICHAŁ SUCHORA, KURATOR PROJEKTU WIZUALNEGO.

Wszystko co widzimy, mogłoby być inaczej. Wszystko, co w ogóle potrafimy opisać, mogłoby być inaczej. Nie ma żadnego porządku rzeczy a priori”. Ludwig Wittgenstein, Traktat logiczno-filozoficzny, teza 5.634 Zygmunt Bauman, twórca jednej z najgłośniejszych teorii opisujących funkcjonowanie współczesnego świata, nazwał czasy w których żyjemy płynną nowoczesnością. W jego wizji wszystko, co nas otacza, podlega nieustannym zmianom, tym gwałtowniejszym, im szybszy jest postęp technologiczny napędzający cywilizacyjne skoki. To, co teraz uważamy za pewnik, jutro ulega dekonstrukcji lub reinterpretacji. Powyższa obserwacja może być zarówno źródłem lęku, jak i bodźcem zachęcającym do technologicznej kreatywności.

Read more

Współorganizator: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia
Partner technologiczny: Canon
Partnerzy: Teatr Wielki Opera Narodowa, Vogue, Chillizet

Read more